Szukaj
Close this search box.

Zespół rozrostu bakteryjnego – czym jest i jak go leczyć?

choroba

Spis treści

Zespół rozrostu bakteryjnego inaczej SIBO (small intestine bacterial overgrowth) to przypadłość, która dotyka coraz więcej pacjentów i jest uznawana przez lekarzy za chorobę naszych czasów. Polega na nieprawidłowej mikrobiocie jelit. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u gastroenterologa i jak przebiega leczenie? O tym w niniejszym artykule.

Na czym polega zespół rozrostu bakteryjnego?

Zespół rozrostu bakteryjnego to patologiczny stan, który oznacza, że w jelicie cienkim występuje zbyt wiele bakterii lub ich rodzaj nie jest odpowiedni. SIBO dzielimy więc na schorzenie o charakterze:

  1. Jakościowym – wówczas w jelicie występują bakterie charakterystyczne dla innych odcinków przewodu pokarmowego,
  2. Ilościowym – polegające na namnożeniu się bakterii w jelicie cienkim. Warto nadmienić, że niewielka ilość bakterii to stan fizjologiczny.

Niewłaściwa mikrobiota jelit może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których warto wymienić:

– wzdęcia brzucha,

– nadmierne gromadzenie oraz odprowadzanie gazów,

– przewlekłe biegunki,

– zaparcia,

– bóle głowy,

– bóle brzucha.

W zaawansowanym stadium choroby może dojść do niedożywienia, niedowagi, zmian skórnych, a także objawów charakterystycznych dla niedoborów witamin z grupy B, witaminy A oraz D.

Możliwe przyczyny zespołu rozrostu bakteryjnego i leczenie

Przyczyn braku homeostazy w jelitach, czyli zespołu rozrostu bakteryjnego, może być wiele. Główne czynniki ryzyka, jakie warto wymienić, to m.in.:

– zespół jelita drażliwego,

– wirusowe zapalenie żołądka i jelit,

– nietolerancja glutenu,

– gastropareza,

– uszkodzenie nerwów,

– choroba Crohna,

– marskość wątroby,

– nadciśnienie wrotne.

Leczenie SIBO zazwyczaj trwa od 2 do 4 tygodni i opiera się na kuracji antybiotykowej. Zespół rozrostu bakteryjnego może powodować złe wchłanianie witamin, dlatego czasami farmakoterapię uzupełnia się dożylnym podaniem witamin. Ważne jest również usunięcie przyczyny pojawienia się SIBO, czyli na przykład jeśli do zespołu rozrostu bakteryjnego doszło w wyniku nieprawidłowej anatomii – należy wykonać korektę chirurgiczną.

Zapisz się na test SIBO diagnozujący zespół rozrostu bakteryjnego

Podejrzewasz u siebie zespół rozrostu bakteryjnego? Aby wykluczyć lub potwierdzić diagnozę, należy wykonać specjalistyczne badanie, nazywane wodorowym testem oddechowym. Już dziś zapisz się na specjalistyczne badanie do gabinetu dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, specjalistki od gastroenterologii, dietetyki oraz chorób wewnętrznych (waskoczopnik.pl). W gabinecie możesz liczyć na fachową pomoc, empatyczne podejście, a także pełną diagnostykę na nowoczesnej aparaturze medycznej.

Powiązane artykuły