Szukaj
Close this search box.

Przewodnik ortodoncji – najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Spis treści

Leczenie ortodontyczne to rozległy temat, w związku z którym pacjenci mają bardzo wiele pytań. Przed odbyciem pierwszej wizyty u ortodonty pojawia się wiele nurtujących kwestii. Jeśli planujesz konsultację ortodontyczną dotyczącą leczenia ortodontycznego, a w Twojej głowie kłębi się wiele pytań z nim związanych, na które już teraz chciałbyś poznać odpowiedź, to sprawdź poniżej – być może znajdziesz ją właśnie tutaj.

Kiedy warto odwiedzić ortodontę?

Pomocy u ortodonty można szukać z powodów estetycznych lub/i medycznych – gdy wada zgryzu wpędza nas w kompleksy lub wywołuje kompleksy i przyczynia się do problemów zdrowotnych. Wskazaniem do wizyty jest przede wszystkim krzywy zgryz, ale nie tylko. Konsultacji można zasięgnąć w przypadku problemów takich jak nieprawidłowe ustawienie uzębienia, wada wymowy czy zgrzytanie zębami.

Czy dorośli mogą leczyć się ortodontycznie?

Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić u każdego bez względu na wiek. Poprawia ono estetykę zgryzu – zęby stają się proste, a zgryz prawidłowy. Zredukowane zostają stłoczenia i poprawia się ustawienie zębów, co ułatwia codzienną higienę, zmniejszając ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Wyeliminowanie problemów ze zgryzem chroni ponadto przed przeciążeniami i urazami zgryzowymi.

Kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty?

Najlepsze i zarazem najszybsze efekty leczenia ortodontycznego uzyskać można w młodym wieku. Polskie Towarzystwo Ortodontyczne rekomenduje odbycie pierwszej wizyty u ortodonty możliwe jak najwcześniej, gdy pacjent jest jeszcze mały, w wieku 2-3 lat. Konsultację najlepiej odbyć przed ukończeniem 7. roku życia.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Każdego pacjenta zawsze najbardziej interesuje to, kiedy zobaczy efekty leczenia ortodontycznego. Tymczasem jest to mocno indywidualną kwestią, więc na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas leczenia może wynieść od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Średnio jest to od 12 do 20 miesięcy u osób młodych, natomiast u osób dorosłych od 1,5 roku do nawet 3 lat.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Dostępne są dwa typy aparatów ortodontycznych: ruchome (wyjmowane) i stałe. O tym, który sprawdzi się lepiej w danym przypadku, decyduje ortodonta w porozumieniu z pacjentem. Aparaty ruchome stosuje się głównie u dzieci w walce z niewielkimi wadami zgryzu. Stałe aparaty zalecane są na duże wady zgryzu przy uzębieniu stałym.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Chcąc poznać dokładny koszt leczenia ortodontycznego, trzeba umówić się na konsultację, podczas której zostanie przedstawiony wstępny plan leczenia. Zwykle obejmuje koszty konsultacji, zdjęcia RTG i zrobienia wycisków zębów, a także koszt wyleczenia wszystkich zębów. Do tego dochodzi koszt założenia samego aparatu. Na późniejszym etapie trzeba doliczyć koszty wizyt kontrolnych.

Czy zakładanie i noszenie aparatu ortodontycznego jest bolesne?

Zakładanie aparatu ortodontycznego nie powoduje bólu, ale dość długo trwa (od 1 do nawet 2 godzin), dlatego wymaga od pacjenta dużych pokładów cierpliwości. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że organizm musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, więc zęby przez kilka kolejnych dni po założeniu aparatu mogą boleć przy nagryzaniu. Dyskomfort może pojawiać się także po wizytach kontrolnych. Nie jest to jednak silny ból utrudniający normalne funkcjonowanie. W dodatku zawsze mija po kilku dniach.

Czy po zdjęciu aparatu ortodontycznego leczenie się kończy?

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego trzeba utrwalić jeszcze efekt prostowania zębów. Pacjent otrzymuje tzw. aparat retencyjny, który musi nosić przez określoną liczbę godzin dziennie. Z początku musi go nosić cały czas, zdejmując jedynie do jedzenia i mycia zębów, później czas ten jest skracany.

Nie zwlekaj dłużej z wizytą. Ortodonta Opole pomoże Ci pozbyć się wady zgryzu i uzyskać piękny uśmiech.

Powiązane artykuły