Szukaj
Close this search box.

Na czym polega iniekcja AMD?

leczenie amd

Spis treści

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, której przyczyn upatruje się w czynnikach środowiskowych i genetycznych. Może prowadzić do utraty wzroku. Jej leczenie polega na iniekcjach doszklistkowych? Na czym polega ta forma leczenia i jakie korzyści przynosi?

Co to są iniekcje doszklistkowe?

AMD to uszkodzenie ciałka żółtego w oku, które może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Najpopularniejszą formą leczenia są iniekcje doszklistkowe, które wykonywać należy w specjalistycznych ośrodkach, na przykład Evita Centrum Medyczne. Iniekcja AMD to metoda, która polega na wstrzyknięciu leku bezpośrednio do komory ciałka szklistego. Dzięki temu lek dostaje się znacznie szybciej do siatkówki i może ograniczyć postępowanie choroby. Należy pamiętać, że w przypadku AMD można zahamować rozwój choroby, ale nie można je odwrócić. 

Na czym polega iniekcja doszklistkowa?

Kwalifikacja do iniekcji doszklistkowej jest wykonywana poprzez badanie okulistyczne. Jest to metoda bezbolesna, wykonywana przez lekarza. Trwa zwykle kilka minut.  AMD iniekcja w Krakowie przeprowadzana jest w warunkach sali operacyjnej, po znieczuleniu miejscowym. Worek spojówkowy znieczula się specjalnymi przeciwbólowymi kroplami znieczulającymi, a także podaną podspojówkowo lidokainą. W trakcie zabiegu pacjent powinien patrzeć w przeciwną stronę do wykonywanego zastrzyku. Po zabiegu na oko zostaje nałożony opatrunek. Może być on zdjęty następnego dnia. 

Terapia obejmuje szereg zastrzyków, które podawane są w określonych odstępach czasowych. Przez pierwsze 3 miesiące, zastrzyki są podawane co 4 tygodnie. Następnie częstotliwość iniekcji wyznacza lekarz, w zależności od stopnia schorzenia i stosowanego leku. Zwykle zastrzyki podaje się co 4 lub 8 miesięcy. Leczenie trwa zwykle około 2 lat. 

Zabieg iniekcji doszklistkowej jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak może nieść ze sobą powikłania w postaci zapalenia wnętrza gałki ocznej, przedarcia lub odwarstwienia siatkówki, odłączenie naczyniówki, rozwój zaćmy czy nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

Powiązane artykuły