Szukaj
Close this search box.

Operacja zaćmy. Jak przygotować się do zabiegu?

leczenie

Spis treści

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to schorzenie dotykające najczęściej osób po 50. roku życia. Sama operacja zaćmy jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Dzięki nowoczesnym technologiom pacjent może odzyskać komfort widzenia już po kilku tygodniach od wymiany soczewki. Przeczytaj, jak odpowiednio przygotować się do zabiegu usunięcia katarakty.

Operacja zaćmy. Jak wyglądają objawy katarakty?

Zaćma jest chorobą oka, która powstaje wskutek zwiększającego się zmętnienia soczewki. Najczęstszą przyczyną rozwoju katarakty jest postępujący wiek. Utrata przejrzystości wzroku może również wystąpić na tle genetycznym, wskutek urazu oka lub jako efekt uboczny przyjmowanych leków.

Głównym objawem zaćmy jest pogorszenie widzenia – przymglony obraz, występowanie stałych plamek i obniżenie poczucia kontrastu. W bardziej zaawansowanym stadium katarakty kolor źrenicy chorego zmienia się na szarobiały. Objawy zaćmy mogą się różnić zależnie od miejsca, w którym występuje zmętnienie.

Czujesz, że stan Twojego wzroku ulega pogorszeniu? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – kliniki okulistyczne umożliwiają pacjentom zapis na wizytę kontrolną drogą elektroniczną.

Jak skutecznie leczyć kataraktę? Operacja zaćmy

Warto zaznaczyć, że nie ma obecnie metod zachowawczych, które mogłyby spowolnić lub całkowicie cofnąć zmiany na soczewce. Z tego też powodu najbardziej polecanym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny.

Nie ma potrzeby oczekiwania na zaawansowane rozwinięcie katarakty, aby rozpocząć leczenie chirurgiczne. Operacja zaćmy jest bezpieczna, a co najważniejsze – zabieg przeprowadzany jest przy pełnej świadomości chorego.

Operacja zaćmy trwa zaledwie kilkanaście minut. Chirurg zastępuje zmętniałe jądro i korę soczewki chorego specjalną, sztuczną soczewką. Jeszcze tego samego dnia, po krótkiej obserwacji, pacjent może wrócić do domu.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji zaćmy?

Rana po operacji zaćmy goi się około dwóch miesięcy. Warto przestrzegać zaleceń lekarza i nie nadwyrężać chorej gałki szczególnie w pierwszych dniach rekonwalescencji. Należy zadbać o specjalny opatrunek, który osłoni wrażliwe miejsce. Co ważne, pacjent powinien unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, które mogłoby narazić oko na gwałtowne zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W pierwszych dniach po zabiegu należy zrezygnować z długich kąpieli. Warto zaznaczyć, że świeżo zoperowane miejsce nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą.

Podczas kontroli lekarskiej, która odbywa się dzień po operacji zaćmy, specjalista ocenia przebieg procesu gojenia rany.

Jakie soczewki wewnątrzgałkowe polecają lekarze? Operacja zaćmy

Kliniki okulistyczne oferują nowoczesne implanty medyczne wysokiej jakości. Po dokładnym wywiadzie lekarz dobiera pacjentowi odpowiednią soczewkę wewnątrzgałkową. W ofercie placówek medycznych są m.in. soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe, wieloogniskowe, toryczne lub o przedłużonej głębi ostrości. Implanty umożliwiają choremu ostre widzenie do dali, bliży i odległości pośrednich. Soczewki toryczne korygują dodatkowo astygmatyzm rogówkowy.

Szukasz sprawdzonej kliniki okulistycznej? Zaufaj specjalistom z WCO

Operacja zaćmy jest stosunkowo nieskomplikowanym zabiegiem. Podczas wyboru kliniki okulistycznej warto jednak zaufać doświadczonym specjalistom, od lat oferującym świadczenia korekcji wzroku. Szukasz polecanej placówki medycznej, która kompleksowo zadba o kondycję Twoich oczu? Odwiedź stronę internetową Wrocławskiego Centrum Okulistycznego (wco.com.pl) i umów się na wizytę kontrolną poprzez formularz online.

Powiązane artykuły