Nietrzymanie moczu to problem bardzo często wstydliwy. Może mieć różne podłoże, lecz zawsze wpływa źle na psychikę człowieka. Jak zatem skutecznie leczyć to schorzenie? Podpowiadamy.
Jak często występuje nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu zdarza się w każdym wieku i u obu płci, jednak najczęściej problem ten występuje w osób w wieku starszym i podeszłym. Ponadto nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet – nawet u 1 na 5 kobiet po 40. roku życia -niż u mężczyzn. Powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. Prawdopodobnie tylko co druga osoba z nietrzymaniem moczu zgłasza ten problem lekarzowi. Zagrożenie wystąpieniem nietrzymania moczu jest również większe u kobiet i rośnie wraz z liczbą ciąż i porodów.
Jaki rodzaj nietrzymania moczu występuje najczęściej?
Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Mocz wycieka bezwiednie z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie, co najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu.
Nietrzymanie moczu z naglącym parciem spowodowane jest nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Występuje, często bardzo silna, potrzeba natychmiastowego oddania moczu i zwykle w ciągu kilku sekund dochodzi do jego wypływu. Do takiego nagłego, intensywnego parcia dochodzi w niektórych sytuacjach (zmiana pozycji ciała, dźwięki, np. lejącej się wody, w trakcie stosunku płciowego, typowo podczas orgazmu). Parcie na pęcherz w tym typie nietrzymania moczu jest bardzo często odczuwalne nie tylko w dzień, ale również w nocy.
Leczenie nietrzymania moczu w Rzeszowie należy podjąć natychmiast. Na szczęście medycyna estetyczna z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija. Zawsze najlepiej usunąć przyczynę, jeżeli jest to możliwe – chociażby leczyć zapalenie pęcherza moczowego, odstawić leki oraz substancje działające moczopędnie, a także wspierać organizm w walce z chorobą gruczołu krokowego.