Witamina B2, zwana też ryboflawiną, reguluje gospodarkę energetyczną organizmu, pomagając spalać cukry. Razem z białkami i kwasem fosforowym tworzy enzymy. Podobnie jak witamina B, rozpuszcza się w wodzie, dlatego produkty zawierające te witaminy muszą być gotowane pod przykryciem, a wywaru nie należy wylewać. Również warzywa przetrzymywane w lodówce tracą około 1% witaminy dziennie. Nie należy też zbyt długo płukać obranych warzyw. Brak tej witaminy w organizmie wywołuje symptomy podobne jak przy niedoborze witaminy Bv a dodatkowo objawia się pękaniem kącików ust, zapaleniem jamy ustnej, niedokrwistością, zmniejszaniem odporności na choroby zakaźne, zaćmą, astmą, łuszczycą lub zapaleniem spojówek.
Dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę B1 wynosi dla mężczyzn 1,5 mg, dla kobiet — 1,2 mg. Kobiety w ciąży lub matki karmiące powinny zasilać organizm do 3 mg witaminy B2. Dotyczy to również osób spożywających wiele mięsa. Duże ilości ryboflawiny zawiera mleko i przetwory mleczne. Ponieważ jest ona nieodporna na światło słoneczne, należy przechowywać mleko w zaciemnionym miejscu. Mleko znajdujące się w sprzedaży posiada z reguły niewielkie ilości ryboflawiny, gdyż niszczy ją światło. Wystarczy, że butelka (jasna) z mlekiem postoi dwie godziny na słońcu, aby mleko utraciło witaminę B2.
Jakie są obowiązki farmaceuty w aptece?
Współczesna apteka to nie tylko miejsce, w którym pacjenci mogą zaopatrzyć się w leki, ale także centrum opieki farmaceutycznej, gdzie profesjonalne doradztwo odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Farmaceuci, będący...