Metoda ta polega na oddziaływaniu na swój organizm i psychikę poprzez wyzwalanie u siebie reakcji odprężenia i koncentracji oraz prostych formuł samosugestii (gr. auto- genSs powstały sam przez się). Jest to forma gimnastyki psychicznej dla osób zdrowych, jak również cierpiących na lekkie zaburzenia somatyczne i psychiczne. Istnieje wiele technik treningu autogennego. Najbardziej znana jest metoda Schultza, ale interesujące są również techniki Maltza i Lazarusa. Ze względu na popularny charakter i ograniczoną objętość niniejszego opracowania trudno byłoby przedstawić np. dość złożoną i obszerną technikę Schultza, przedstawiamy zatem nie mniej zalecaną technikę Lazarusa: Ułóż się jak najwygodniej i rozluźnij całe ciało. Wciągnij jak najwięcej powietrza i zatrjymąj^w płucach przez 5 sekund. Teraz powoli je wy<M^>^.nŻv^5ej uwagę na pojawiające się uczucie spoko|(jj wewnętrznego odprężenia. Oddychaj normalnie i odczuwaj pojawiające się przyjemne doznanie coraz większej ociężałości. Zrób dzie- sięciosekundową przerwę. Zwracaj uwagę na różnicę między tym, co odczuwasz, kiedy mieśnie ciała są napięte, a tym, gdy są rozluźnione. Staraj się teraz mocno napinać wszystkie mięśnie ciała: zaciśnij szczęki, powieki, napnij mięśnie barków, ramion, piersi, pleców, brzucha i ud. Powinieneś teraz odczuwać napięcie całego ciała. Jeszcze trochę napinaj mięśnie, następnie rozluźnij się i odpręż. Zrób 10 sekund przerwy.
Zwróć uwagę na to, że kiedy masz oczy otwarte, odczuwasz lekkie napięcie, a kiedy zamykasz je, owo napięcie znika. Wykonaj kilkakrotnie ćwiczenie, starając się za każdym razem doznać tego wrażenia. Zrób 10 sekund przerwy.
Jakie są obowiązki farmaceuty w aptece?
Współczesna apteka to nie tylko miejsce, w którym pacjenci mogą zaopatrzyć się w leki, ale także centrum opieki farmaceutycznej, gdzie profesjonalne doradztwo odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Farmaceuci, będący...