Metoda ta polega na oddziaływaniu na swój organizm i psychikę poprzez wyzwalanie u siebie reakcji odprężenia i koncentracji oraz prostych formuł samosugestii (gr. auto- genSs powstały sam przez się). Jest to forma gimnastyki psychicznej dla osób zdrowych, jak również cierpiących na lekkie zaburzenia somatyczne i psychiczne. Istnieje wiele technik treningu autogennego. Najbardziej znana jest metoda Schultza, ale interesujące są również techniki Maltza i Lazarusa. Ze względu na popularny charakter i ograniczoną objętość niniejszego opracowania trudno byłoby przedstawić np. dość złożoną i obszerną technikę Schultza, przedstawiamy zatem nie mniej zalecaną technikę Lazarusa: Ułóż się jak najwygodniej i rozluźnij całe ciało. Wciągnij jak najwięcej powietrza i zatrjymąj^w płucach przez 5 sekund. Teraz powoli je wy<M^>^.nŻv^5ej uwagę na pojawiające się uczucie spoko|(jj wewnętrznego odprężenia. Oddychaj normalnie i odczuwaj pojawiające się przyjemne doznanie coraz większej ociężałości. Zrób dzie- sięciosekundową przerwę. Zwracaj uwagę na różnicę między tym, co odczuwasz, kiedy mieśnie ciała są napięte, a tym, gdy są rozluźnione. Staraj się teraz mocno napinać wszystkie mięśnie ciała: zaciśnij szczęki, powieki, napnij mięśnie barków, ramion, piersi, pleców, brzucha i ud. Powinieneś teraz odczuwać napięcie całego ciała. Jeszcze trochę napinaj mięśnie, następnie rozluźnij się i odpręż. Zrób 10 sekund przerwy.
Zwróć uwagę na to, że kiedy masz oczy otwarte, odczuwasz lekkie napięcie, a kiedy zamykasz je, owo napięcie znika. Wykonaj kilkakrotnie ćwiczenie, starając się za każdym razem doznać tego wrażenia. Zrób 10 sekund przerwy.
Czym wyróżniają się nowoczesne protezy zębowe?
Współczesna protetyka stomatologiczna przebyła długą drogę – na przestrzeni lat pojawiły się innowacyjne technologie i materiały, które zwiększyły komfort, estetykę i funkcjonalność protez zębowych. Pacjenci mogą obecnie korzystać z rozwiązań,...