Wszawica objawia się przede wszystkim obecnością wszy i gnid we włosach, a także uporczywym świądem skóry głowy i pojawieniem się niedużych ranek naskórka, z których może sączyć się płyn sklejający włosy i doprowadzający do powstania tzw. kołtuna. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, może jednak przytrafić się każdemu. Występuje u ludzi na całym świecie, niezależnie od ich statusu socjoekonomicznego, a do zarażenia dochodzi w bezpośrednim kontakcie z osobą zawszoną.
Wszy i gnidy groźne pasożyty człowieka
Wesz żyje na organizmie ludzkim około jednego miesiąca i składa w tym czasie nawet trzysta jaj. Warto wiedzieć, że obecne na włosach gnidy to inaczej jaja wszy, stanowiące formę ich rozmnażania To właśnie one są punktem wyjściowym dla powstania wszawicy i wymagają skutecznego usunięcia. Są jajami kształtu owalnego, otoczonymi grubą otoczką o biało-żółtawym kolorze. Składają je samice wszy, które przytwierdzają gnidy do powierzchni włosów za pomocą specjalnej, lepkiej wydzieliny. Gnidy potrafią mieć nawet wielkość 1,5 milimetra.
Eliminacja gnid często wymaga wykonania specjalnych zabiegów dezynsekcyjnych. Oprócz nasady włosów gnidy często umiejscawiają się za uszami oraz na karku. Zakażenia nie wolno zaniedbywać, ponieważ zlekceważone oprócz bezustannego zarażania innych prowadzi również do powiększenia węzłów chłonnych i powikłań bakteryjnych.
Jakie preparaty na wszy są obecnie dostępne?
Wyleczenie wszawicy w dzisiejszych czasach nie jest trudne. Wystarczy zastosować bowiem któryś ze środków przeciw wszawicy dostępnych bez recepty w aptece, a w przypadku braku efektu zabieg powtórzyć lub spróbować innego preparatu.
Dostępne są obecnie szampony, płyny, spraye oraz pianki zawierające w składzie roztwór dimetikonu, permetynę czy lindan, a także oleje mineralne, które wnikają do układu oddechowego wszy, w efekcie czego następuje jej śmierć przez uduszenie. Mają one działanie bakteriobójcze i toksyczne i doskonale sprawdzają się przy tępieniu wszy głowowych oraz łonowych. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas środek na wszy zawiera tego typu składniki.
Niektóre z preparatów mogą być stosowane już przez dzieci powyżej 6 miesiąca życia, a większość nich powyżej 2 roku życia i są one bezpieczne dla kobiet w ciąży. Przed wyjazdem dziecka np. na kolonie warto zastosować także środki chroniące przed zarażeniem się wszawicą.
Najpopularniejszym preparatem na zwalczanie wszy są szampony na wszy i gnidy. Wystarczy nałożyć ich niewielką ilość na głowę i po dokładnym rozprowadzeniu spłukać. Można także używać płynów wcieranych bezpośrednio w skórę głowy. Preparaty na wszy tego typu wsmarowuje się w nią i pozostawia na około 8 godzin. Po tym czasie należy umyć głowę zwykłym szamponem.
Skuteczne są również specjalne roztwory, do których należy chociażby Hedrin oraz spraye. W aptekach dostępne są również kuracje lecznicze, które likwidują wszy, oraz gnidy wraz ze specjalnymi grzebieniami służącymi do ich wyczesywania.