Szukaj
Close this search box.

Czym jest badanie EMG?

Spis treści

Elektromiografia, bo właśnie tak nazywa się badanie EMG, jest procedurą przeprowadzaną w sytuacji podejrzenia, że pacjent choruje na tężyczkę. To z kolei choroba atakująca mięśnie, a mianowicie prowadząca do skurczów mięśni, nad którymi nie można zapanować. Ze względu na możliwość zaawansowanego napadu takich mimowolnych skurczów, które mogą zaatakować również krtań, a tym samym znacznie utrudniać oddychanie i zagrażać życiu, pacjenci podejrzani o wspomniany stan chorobowy, są poddawani badaniu, by móc stwierdzić lub wykluczyć tężyczkę.

Na czym polega badanie elektromiograficzne?

Badanie elektromiograficzne wymaga od pacjenta pozostania przez kilkanaście minut w pozycji leżącej. W pierwszej kolejności lekarz zakłada choremu mankiet na jego ramieniu, drugą opaskę umieszcza na jego nadgarstku, a w dłoni specjalną igłę, która delikatnie nakłuwa skórę. Badanie EMG w Gdańsku polega na napompowaniu naramiennego mankietu powietrzem i utrzymaniu go w takim stanie przez następne dziesięć minut. Po nich zwalnia się powietrze, a igła przechodzi do wykonania pomiaru aktywności mięśni. Następnie, zazwyczaj dwie minuty przed zakończeniem badania, lekarz prosi pacjenta o to, by zaczął głęboko oddychać. W sumie całe badanie zajmuje około piętnastu minut. Jest bezbolesne, ale należy się do niego odpowiednio przygotować.

Jak należy przygotować się do badania EMG?

Jeżeli otrzymasz skierowanie na wspomniane badanie, poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach diety. Bardzo prawdopodobne, że na kilka dni przez całą procedurą będzie istotne odstawienie suplementów, w szczególności magnezu i wapnia, by otrzymać niezafałszowany wynik odzwierciedlający faktyczny stan zdrowia pacjenta. Elektromiografia w Gdańsku wymaga również wcześniejszego przygotowania przez umycie miejsca poddawanego badaniu wodą z mydłem, bez stosowania jakichkolwiek kremów i emulsji na skórę. Lekarz może także zlecić odstawienie leków, których celem jest obniżenie poziomu krzepliwości krwi. Należy także zrezygnować z przyjmowania elektrolitów.

Powiązane artykuły