Jak wiadomo, papierosy jako wyroby tytoniowe zawierają szkodliwe dla zdrowia, w tym także rakotwórcze substancje. Nie powinno zatem dziwić, że nałóg papierosowy prowadzi do rozwoju np. chorób układu oddechowego. Warto przy tym przypominać, że na negatywne konsekwencje korzystania z wyrobów tytoniowych pojawiają się nie tylko u palacza, ale także u dzieci znajdujących się w brzuchu matki. W tym przypadku zagrożenia również są poważne. Sprawdź, czym grozi palenie w ciąży i na jakie potencjalne zagrożenia trzeba się przygotować.
Palenie w ciąży. Zagrożenia zdrowotne są liczne i poważne
Niestety, kobiety palące w ciąży są narażone na liczne niebezpieczeństwa. Zalicza się do nich między innymi podwyższone ryzyko poronienia lub — w najlepszym wypadku — porodu przedwczesnego.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że kobieta, które regularnie pali wyroby tytoniowe w okresie ciąży, powinna mieć na uwadze ryzyko znacznie obniżonej masy ciała dziecka. Różne są szacunki w tym temacie; zwykle podaje się, że maluch urodzony przez palącą matkę może być nawet o ok. 300 g lżejszy.
Tymczasem, im dziecko urodzi się wcześniej, tym poważniejsze jest ryzyko negatywnych konsekwencji wynikających z ciąży wcześniaczej oraz szkodliwy wpływ na funkcjonowanie układu:
- oddechowego,
- krążenia,
- nerwowego.
Pozostałe zagrożenia a palenie w ciąży
To jeszcze nie wszystko, co trzeba mieć na uwadze, ponieważ częste palenie w ciąży oznacza wyższe ryzyko powstania wad wrodzonych u dzieci. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż w niektórych przypadkach dym tytoniowy wywiera na płód silne działanie teratogenne. Palenie w okresie ciąży może w takiej sytuacji doprowadzić do powstania defektów kończyn górnych i dolnych — rozumie się przez to zdeformowane ręce/nogi lub ich całkowity brak.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ palenie papierosów w okresie ciąży oznacza wyższe ryzyko rozwoju alergii oraz innych problemów w obszarze układu oddechowego, w tym w szczególności astmy oskrzelowej. Poważnym niebezpieczeństwem jest również niebezpieczeństwo w postaci zapalenia ucha środkowego, które bywa przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym.
Jeśli chodzi o skrajne przypadki, to bierze się pod uwagę jeszcze jedno poważne, z przeprowadzanych w tym zakresie badań wynika, że w przypadku matek regularnie palących papierosy w okresie ciąży jest zdecydowanie wyższy odsetek tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej.
Warto pamiętać również o tym, iż w przypadku dzieci urodzonych przez kobiety palące w okresie ciąży może wystąpić nieznaczny deficyt w rozwoju (zarówno fizycznym, jak i intelektualnym czy emocjonalnym).
Wszystko to sprawia, że rzucenie palenia przez kobietę w ciąży jest absolutni konieczne.
Źródło:
Sochaczewska Diana , Czeszyńska Maria Beata, Konefał Halina, Garanty-Bogacka Barbara, Palenie czynne lub bierne w okresie ciąży a wybrane parametry morfologiczne i powikłania okresu noworodkowego, Ginekol Pol. 2010, 81, s. 687-692.
Anita Kazdepka-Ziemińska, Iwona Jagielska, Martyna Stankiewicz, Małgorzata Głogiewicz, Małgorzata Tyloch, Marek Grabiec, Nikotynizm wśród ciężarnych z wybranymi powikłaniami ciąży, Farmacja współczesna, 2013; 6: 168-172.