Jest to leczenie kąpielami morskimi (gr. tlftalassa morze). Klimat nadmorski ma tę zaletę, że nad ziemią unosi się delikatny aerosol, zawierający sole mineralne oraz cenny jod. Powietrze nad powierzchnią morza i w jego pobliżu jest niemal pozbawione pyłów i bakterii, nadto fale morskie odbijają promienie słoneczne w różnych kierunkach, dzięki czemu można opalać się nawet pod parasolami czy w koszach plażowych, nie narażając głowy na nadmierne promieniowanie.
Kąpiele morskie działają krwiotwórczo, odczulają, usprawniają krążenie krwi i układ oddechowy, korzystnie wpływają też na procesy termoregulacji, przemianę materii, poprawiają samopoczucie oraz hartują organizm. Do gamy efektów czysto lecznicznych można dodać i ten, że szum morza zawiera szmery i dźwięki, które nie są, co prawda, słyszane przez człowieka, ale wywierają nań kojący wpływ. Pobyt nad morzem jest szczególnie wskazany w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, chronicznego kataru, chorobach skóry, gośćca, przy schorzeniach uczuleniowych i niedoczynności tarczycy. Przeciwwskazania dotyczą silnych stanów nerwicowych, niewydolności układu krążenia, nadmiernego wycieńczenia, dużej nadczynności tarczycy, niedociśnienia tętniczego krwi, nowotworów, gruźlicy oraz w przypadku chorób zakaźnych.
Jakie są obowiązki farmaceuty w aptece?
Współczesna apteka to nie tylko miejsce, w którym pacjenci mogą zaopatrzyć się w leki, ale także centrum opieki farmaceutycznej, gdzie profesjonalne doradztwo odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Farmaceuci, będący...