Pochodzi z Ameryki Południowej. Dość szybko po odkryciu Nowego Świata dotarł do Europy. Z Hiszpanii i Portugalii przez Francję, Włochy i Niemcy zadomowił się w całej Europie. Ciekawostką jest natomiast to, iż aż do XVIII wieku był traktowany wyłącznie jako egzotyczna roślina ozdobna. Wiele ówczesnych autorytetów naukowych wyrażało jednoznaczną opinię, że pomidory nie są jadalne. Na szerszą skalę zaczęły być uprawiane i spożywane w Rosji na początku XIX wieku. Dziś chętnie włączamy pomidor do zestawu surówek, zaś ketchupem wzbogacamy smak kanapek.
Pomidory zawierają sporo witaminy C, karoten i kwasy organiczne, m.in. kwas jabłkowy i kwas cytrynowy. Spożywanie pomidorów lub ich soku ułatwia trawienie i wzbogaca organizm w witaminy i sole mineralne. Z powodzeniem można je stosować w leczeniu trądziku skóry (wypryski należy smarować kawałkiem miąższu, a następnego dnia zgniecionymi liśćmi szczawiu). Przy ukąszeniu owadów zaleca się przyłożyć na bolące miejsce zgnieciony liść pomidora.
Jakie są obowiązki farmaceuty w aptece?
Współczesna apteka to nie tylko miejsce, w którym pacjenci mogą zaopatrzyć się w leki, ale także centrum opieki farmaceutycznej, gdzie profesjonalne doradztwo odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Farmaceuci, będący...