Szukaj
Close this search box.

Jak dobrać odpowiednie nici chirurgiczne dla stomatologa?

Spis treści

Stomatologiczne nici chirurgiczne są niezbędne do założenia szwów zabezpieczających ranę m.in. w przypadku przeszczepu lub ekstrakcji zęba. Które z nich warto wybrać? Dlaczego wśród stomatologów dużą popularnością cieszą się różnokolorowe nici wchłanialne?

Charakterystyka nici stomatologicznej

Idealne nici stomatologiczne (dostępne w sklepie dla profesjonalistów https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-jednorazowe/nici-chirurgiczne.html) powinny charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością, aby ich struktura mogła jak najdłużej ustabilizować nacięte tkanki w określonym położeniu. Produkt nie powinien być toksyczny i drażniący, gdyż może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Nie bez znaczenia jest też łatwość wiązania nici, która jest istotna ze względu na niewygodną pozycję, jaką podczas pracy musi przyjąć stomatolog. Mówiąc wprost – dobór odpowiednich nici dentystycznych zależy od rodzaju zabiegu i preferencji chirurga.

Nici rozpuszczalne czy nierozpuszczalne?

Nici stomatologiczne wchłanialne sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy niezbędny czas podtrzymywania rany jest stosunkowo krótki. Dzięki temu nie ma konieczności późniejszego ściągania szwów. Stomatolog może wybrać produkt o krótszym lub dłuższym czasie resorpcji (rozpuszczania).

Jeśli rany są głębsze (np. po resekcji części korzenia), konieczne jest użycie nici nierozpuszczalnych. Dzięki nim siła podtrzymania tkanek jest stabilna, a ryzyko ich rozejścia się jest dużo mniejsze.

Nici a rodzaj materiału

Nici wytwarzane z tkanek (np. jelit) już dawno nie są używane w stomatologii. Dziś standardem są nici syntetyczne, które:

  • ograniczają ryzyko reakcji zapalnej,
  • w niektórych sytuacjach mogą pozostać w ciele na stałe.

Najlepsze syntetyczne nici stomatologiczne produkowane są z kwasu poliglikolowego oraz poliglekapronu.

Alternatywą dla nich są produkty naturalne (bawełniane), które są zwykle stosowane w przypadku ran o krótkim czasie gojenia. Wynika to z faktu, że bawełna jest podatna na osadzanie się płytki bakteryjnej. Zjawisku temu próbuje się zapobiec poprzez nakładanie na nić cienkiej warstwy wosku.

Barwa i struktura nici stomatologicznych

Stomatolodzy wybierają zwykle nici powlekane. Dzięki temu ich zewnętrzna struktura nie jest tak porowata, a co za tym idzie – nie jest podatna na osadzanie pozostałości jedzenia. Jeśli chodzi o barwę nici dentystycznych, to powinna ona odbiegać od koloru dziąseł i zębów. Najlepszym rozwiązaniem jest nić czarna, fioletowa lub zielona, gdyż stomatolog łatwiej zauważy ją na tle otaczających ją tkanek.

Jak widać, wybór odpowiednich nici dentystycznych ma istotny wpływ na to, jak będzie wyglądać realizacja zabiegu stomatologicznego.

Powiązane artykuły