Szukaj
Close this search box.

Czerwień

Spis treści

Kolor czerwony uważany jest powszechnie za barwę miłości. Z kolei pobyt w pomieszczeniu o czerwonych ścianach pozwala na szybsze odzyskanie sprawności umysłowej, działa pobudzająco, przyśpiesza rytm serca i podnosi ciśnienie krwi, ponadto daje uczucie ciepła, poprawia nastrój i leczy depresje. Tę barwę chromoterapeuci uważają za bardzo ważną w naszym życiu. Reakcję na czerwień zaobserwowano nawet u zwierząt, np. ptaków. Czerwień wywołuje akcję, przydaje żywotności i odwagi, działa pobudzająco, ale jednocześnie wyzwala bunt, przekorę i namiętność, a zarazem jest twórcza i niszcząca. Czerwone promienie wnikają głęboko w ciało i wzmacniając działalność hormonów oraz poprawiając przemianę materii, powodują szybszy obieg krwi. Czerwień przez podniesienie temperatury ciała powoduje rozkurcz i aktywizację tych komórek, które zostały „zamrożone” pod wpływem nadmiaru koloru niebieskiego. Dlatego kolor czerwony ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ograniczenie ruchu, zastoje żylne, gdzie zachodzi potrzeba ożywienia cyrkulacji krwi, rozgrzania i zwiększenia energii. Wzmaga także produkcję czerwonych ciałek krwi oraz podnosi wydolność seksualną, szczególnie u mężczyzn.
Słynny chromoterapeuta prof. Lilii Eberhard zaleca kolory czerwone przy nadmiernym wychudzeniu ciała, niedowładzie członków, błędnicy, epilepsji, żółtaczce, reumatyzmie, szkarlatynie, odrze, chorobach wątroby, katarze żołądka, niektórych zaburzeniach psychicznych, bronchicie, katarze jelit, łysieniu, chorobach skóry, wysypce, liszajach i braku apetytu.
Duże sukcesy z zastosowaniem tej barwy osiągnięto też w leczeniu melancholii. Chorych umieszczono w pokoju o ścianach pomalowanych na czerwono i z czerwonymi szybami. Osoby ciężko chore powinny przebywać w pomieszczeniu o spokojnej czerwieni, w którym znajdowałyby się również przedmioty w kolorze niebieskim. Połączenie obydwu tych kolorów mobilizuje organizm do samoobrony, przez co następuje szybszy powrót do zdrowia. Według chromoterapeutów, na organizm ludzki oddziałują również barwy metali, z którymi stykamy się, barwy ubrań i spożywanych owoców. Metalami emitującymi czerwień są żelazo, cynk, miedź oraz jej stopy, z produktów żywnościowych: buraki, rzodkiewka, czerwona kapusta, szpinak, sałata, większość owoców o czerwonej skórce, np. wiśnie, czereśnie, porzeczki itp.

Powiązane artykuły