Cellulit to problem powszechny. Doświadcza go około 80-90% kobiet. Urozmaicona, niskoprzetworzona dieta, zaprzestanie palenia i aktywny tryb życia mogą pomóc w ograniczeniu występowania cellulitu. Jeszcze lepsze i trwalsze efekty osiągniemy, korzystając dodatkowo ze sprawdzonych zabiegów antycellulitowych dostępnych w klinikach medycyny estetycznej.
Jak powstaje cellulit?
Mianem cellulitu określa się grudki i wgłębiania w skórze, które są konsekwencją nieprawidłowego rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Potocznie efekt ten nazywany jest pomarańczową skórką. Cellulit może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale częściej występuje u kobiet, ze względu na naturalnie wyższy poziom tkanki tłuszczowej.
Dokładna przyczyna cellulitu jest nieznana, ale wydaje się, że wynika on z interakcji między tkanką łączną, która znajduje się tuż pod powierzchnią skóry, a warstwą tłuszczu, która znajduje się zaraz pod nią. Jeśli tkanka łączna zostaje osłabiona, komórki tłuszczowe wnikają w warstwę skóry, co daje efekt cellulitu.
Istotną rolę w powstawaniu cellulitu odgrywają czynniki hormonalne i wiek. Jedna z teorii głosi, że wraz ze spadkiem poziomu estrogenu w okresie menopauzy zmniejsza się również przepływ krwi do tkanki podskórnej. Niższe krążenie oznacza mniej tlenu w tej okolicy, co skutkuje mniejszą produkcją kolagenu. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów powiększają się również komórki tłuszczowe. Te czynniki razem sprawiają, że ciało w niektórych miejscach zaczyna przypominać pomarańczową skórkę.
Czy istnieją skuteczne metody usuwania cellulitu?
Istnieje kilka metod, które wykazują wysoką skuteczność w redukcji cellulitu. Większość z nich opiera się na wzmacnianiu skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu w jej głębokich warstwach, a także poprzez pobudzanie lipolizy komórek tłuszczowych znajdujących się tuż pod skórą. Poniżej przedstawiamy dwa skuteczne zabiegi na cellulit polecane przez specjalistów z katowickiej Kliniki Miracki. Zabiegi te można wykonywać osobno lub razem – dla uzyskania maksymalnych efektów.
Endermologia
Endermologia to podstawowy zabieg ujędrniający, który można wykonywać regularnie dla utrzymania świetnej kondycji skóry. Polega na głębokim masażu urządzeniem, które wyposażone zostało w rolki i wytwarza podciśnienie. Zabieg trwa około 30 minut. Przed jego wykonaniem pacjent musi włożyć specjalny kombinezon (endermowear), który chroni skórę i ułatwia poślizg głowicy. Kosmetolog powoli prowadzi urządzenie, a efektem jest powstanie fałdu skórnego, który masowany jest we wszystkich kierunkach. Proces ten aktywuje skórę i tkankę podskórną do podjęcia procesów naprawczych.
Konsekwencją oddziaływania endermologii LPG na adipocyty jest aktywacja lipolizy, co z kolei przyczynia się do zamiany tłuszczu w energię, która pobudza proces metabolizmu. Dostarczane do powierzchni skóry mikroimpulsy pobudzają fibroblasty do produkcji nowych komórek, tym samym przyczyniając się do widocznej poprawy kondycji skóry.
Zabieg Onda
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję cellulitu jest terapia urządzeniem Onda, którą warto połączyć z endermologią. Jest to nieinwazyjny system modelowania sylwetki oparty na mikrofalach. Działa nie tylko na cellulit, ale także na miejscowe depozyty tkanki tłuszczowej oraz wiotkość skóry. Urządzenie Onda wykorzystuje technologię mikrofalową Coolwaves.
Mikrofale docierają głęboko pod skórę – niszczą komórki tłuszczowe i rozpuszczają znajdujący się w nich tłuszcz. Technologia ta wykazuje bowiem wysokie powinowactwo do komórek tłuszczowych (80%), a niewielkie do wody zawartej w skórze (20%). Dzięki temu mikrofale działają głęboko, ale nie uszkadzają powierzchni naskórka. Zabieg działa również stymulująco na produkcję kolagenu w skórze. Wszystko to sprawia, że stanowi skuteczny zabieg na cellulit nawet w zaawansowanym stadium zwłóknienia.
Chcesz poznać więcej metod usuwania cellulitu? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki.